BÜYÜME HİSSESİ NEDİR? | BÜYÜME HİSSELERİ HAKKINDA BİLGİLER

Büyüme hissesi, piyasanın ortalama büyümesinin önemli ölçüde üzerinde bir oranda büyümesi beklenen bir şirketteki herhangi bir hissedir. Bu hisse senetleri genellikle temettü ödemez. Bunun nedeni, büyüme hisse senetlerini ihraç edenlerin genellikle kısa vadede büyümeyi hızlandırmak için elde ettikleri kazançları yeniden yatırıma dönüştürmek isteyen şirketler olmasıdır. Yatırımcılar büyüme hisselerine yatırım yaptıklarında, gelecekte hisselerini sattıklarında sermaye kazancı yoluyla para kazanacaklarını öngörürler.

 • Büyüme hisseleri, satış ve kazançlarını piyasa ortalamasından daha hızlı artırması beklenen şirketlerdir.
 • Büyüme hisseleri genellikle pahalı görünür, yüksek F/K oranıyla işlem görür, ancak şirket hızla büyümeye devam ederse bu değerlemeler aslında ucuz olabilir ve bu da hisse fiyatını yükseltir.
 • Yatırımcılar bir büyüme hissesi için beklentiye dayalı olarak yüksek bir fiyat ödediğinden, bu beklentiler gerçekleşmezse büyüme hisselerinde dramatik düşüşler görülebilir.
 • Büyüme hisseleri genellikle temettü ödemez.
 • Büyüme hisse senetleri genellikle değer hisse senetleri ile karşılaştırılır.
 • BÜYÜME HİSSELERİNİ ANLAMAK

  Büyüme hisse senetleri herhangi bir sektör veya endüstride görülebilir ve tipik olarak yüksek fiyat/kazanç (P/E) oranıyla işlem görür. Şu anda kazançları olmayabilir ancak gelecekte olması beklenmektedir.

  Büyüme hisse senetlerine yatırım riskli olabilir. Genellikle temettü sunmadıkları için, bir yatırımcının yatırımından para kazanmak için sahip olduğu tek fırsat, sonunda hisselerini sattığı zamandır. Şirket iyi performans göstermezse, yatırımcılar satış zamanı geldiğinde hisse senedinden zarar ederler.

  Büyüme hisseleri birkaç ortak özelliği paylaşma eğilimindedir. Örneğin, büyüme şirketleri benzersiz ürün gruplarına sahip olma eğilimindedir. Patentleri olabilir veya kendilerini sektörlerindeki diğer şirketlerin önüne geçiren teknolojilere erişimleri olabilir. Rakiplerinin önünde kalabilmek için, daha uzun vadeli büyüme sağlamanın bir yolu olarak daha yeni teknolojiler ve patentler geliştirmek üzere kârlarını yeniden yatırırlar.

  İnovasyon modelleri nedeniyle, genellikle sadık bir müşteri tabanına veya sektörlerinde önemli miktarda pazar payına sahiptirler. Örneğin, bilgisayar uygulamaları geliştiren ve yeni bir hizmeti ilk sunan bir şirket, yeni bir hizmet sunan tek şirket olduğu için pazar payı kazanma yoluyla bir büyüme hissesi haline gelebilir. Diğer uygulama şirketleri hizmetin kendi versiyonlarıyla pazara girerse, en fazla sayıda kullanıcıyı çekmeyi ve elinde tutmayı başaran şirketin büyüme hissesi olma potansiyeli daha yüksektir.

  Birçok küçük sermayeli hisse senedi büyüme hisse senedi olarak kabul edilir. Ancak, bazı büyük şirketler de büyüme şirketleri olabilir.