BORSA NEDİR? | BORSA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Borsa terimi, halka açık şirketlerin hisselerinin alınıp satıldığı çeşitli borsaları ifade eder. Bu tür finansal faaliyetler, resmi borsalar ve tanımlanmış bir dizi düzenleme altında faaliyet gösteren tezgah üstü (OTC) pazar yerleri aracılığıyla yürütülür.

Borsadaki yatırımcılar, genel borsanın bir parçası olan bir veya daha fazla borsada hisse alır veya satarlar.

 • Hisse senedi piyasaları, alıcı ve satıcıların halka açık şirketlerin hisse senetlerini takas etmek için buluştukları yerlerdir.
 • Hisse senedi piyasaları serbest piyasa ekonomisinin bileşenleridir çünkü yatırımcıların ticarete ve sermaye değişimine demokratikleştirilmiş erişimini sağlarlar.
 • Hisse senedi piyasaları etkin fiyat keşfi ve etkin işlem yaratır.
 • Borsa, menkul kıymet alıcı ve satıcılarının buluşmasına, etkileşime girmesine ve işlem yapmasına olanak tanır. Piyasalar, şirketlerin hisseleri için fiyat keşfine izin verir ve genel ekonomi için bir barometre görevi görür. Piyasa katılımcıları açık piyasada rekabet ederken alıcı ve satıcılara adil bir fiyat, yüksek derecede likidite ve şeffaflık güvencesi verilir.

  İlk borsa, 1773 yılında tüccarların hisse değişimi için bir araya geldiği bir kahvehanede başlayan Londra Borsası'dır.

  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk borsa 1790 yılında Philadelphia'da kurulmuştur.

  Bir çınar ağacının altında imzalandığı için bu adı alan Buttonwood Agreement, 1792 yılında New York Wall Street'in başlangıcını oluşturdu. Anlaşma 24 tüccar tarafından imzalandı ve menkul kıymet ticareti yapan türünün ilk Amerikan organizasyonuydu. Tüccarlar 1817'de girişimlerinin adını New York Stock and Exchange Board olarak değiştirdiler.

  İlk hisse senedi piyasaları kağıt bazlı fiziksel hisse senetleri çıkarır ve bunlarla işlem yapardı. Günümüzde borsalar elektronik ortamda faaliyet göstermektedir.

  Türkiye’de bulunan şirketlerin işlem gördüğü borsanın adı Borsa İstanbul’dur.